MENU

Tiskové zprávy

Staneme se nejmodernějším planetáriem

Planetárium Praha čeká obrovská rekonstrukce dosud nevídaného rozsahu. Důvodem je výměna projekčního systému, jemuž končí životnost. Nahradí ho nejnovější technologie, která udělá z pražského planetária světovou špičku.

TISKOVÁ ZPRÁVA: 13. LEDNA 2023

Částečné zatmění Slunce 25. října 2022

V úterý 25. října se okolo poledne můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i v našich zeměpisných šířkách.

TISKOVÁ ZPRÁVA: 13. ZÁŘÍ 2022

3-2-1 START! Planetum uvádí první animovaný celooblohový film z české produkce

Planetum uvádí nový film, který je určený pro děti, ale nebude nudit ani jejich rodiče. Do vesmíru vás prostřednictvím svého dobrodružství vtáhne křeček Elon, vědec žijící na skládce. Film se bude vysílat v planetáriu od 20. listopadu.

Tisková zpráva: 10. listopad 2021

Pražské Planetum míří do vesmíru – tentokráte doslova

Planetum bude vychovávat budoucí raketové vědce a inženýry. Bude totiž první organizací svého druhu na světě, která vyšle do vesmíru družici určenou pro výuku a popularizaci astronomie a kosmonautiky. Družici vynese do vesmíru v červnu příštího roku raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vizionáře a vesmírného průkopníka Elona Muska.

Tisková zpráva: 8. listopad 2021

Částečné zatmění Slunce

Ve čtvrtek 10. června se v dopoledních hodinách můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských
divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane prstencové zatmění Slunce, které v našich
zeměpisných šířkách bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17.

Tisková zpráva: 20. května 2021

Znovu otevíráme

Pražské hvězdárny se otevírají, planetárium chystá novinku.

Tisková zpráva: 13. května 2021

První kosmonaut

První kosmonaut – (živě komentovaná rekonstrukce letu J. A. Gagarina do vesmíru).
Před 60 lety lidstvo zpřetrhalo okovy pozemské gravitace a vydalo se do vesmíru. Jurij Alexejevič Gagarin nás pozval do vesmíru 12. dubna 1961. Na den tohoto světového výročí připravilo Planetum rekonstrukci historického letu kosmické lodi Vostok 1, která se stala prvním pilotovaným tělesem, jež obletělo naši planetu

Tisková zpráva: 6. dubna 2021

Astronomické úkazy v roce 2021

Kromě zajímavých seskupení planet s Měsícem, vydatných meteorických rojů a dvou superúplňků se v roce 2021 můžeme po několikaleté přestávce těšit na zatmění Slunce, které od nás bude pozorovatelné jako částečné. Připomeneme si také 60. výročí letu prvního člověka do vesmíru, zažijeme další milník ve výzkumu Marsu a také vypuštění nového kosmického dalekohledu.

Tisková zpráva: 28. prosince 2020

Ve Stromovce se bude slavit. Pražské planetárium stojí v Bubenči už 60 let

Již šest desetiletí odhaluje svým návštěvníkům pražské planetárium tajemství vesmíru.

Tisková zpráva: 1. listopadu 2020

Oslavte Den dětí hrami, díky nimž lépe poznají planetu Zemi

Oslavte letos Mezinárodní den dětí společně v přírodě. Odborníci z platformy Planetum připravili takový program, který pobaví i spoustu věcí naučí.

Tisková zpráva: 19. května 2020

Planetárium a hvězdárny otevírají

V sobotu 16. května se opět otevřou dveře Planetária Praha v Královské oboře, Štefánikovy hvězdárny na Petříně a Hvězdárny Ďáblice. Veřejnosti tak budou po karanténě zase přístupny zábavné i vzdělávací pořady pro děti a dospělé, dětem do patnácti let do konce června dokonce zdarma.

Tisková zpráva: 12. května 2020

Jubilejní 200 000. návštěvník planetária dostane špičkový astronomický dalekohled

Pražské hvězdárny a planetárium, sdružené do platformy Planetum, se již nyní před koncem roku radují z rekordní sezóny.
Poprvé za dobu jejich společné existence útočí na překonání magické hranice dvousettisícové návštěvnosti!
Dvousettisícího návštěvníka budeme netrpělivě vyhlížet v Planetáriu Praha. Pro šťastného jubilanta je připravena odměna v podobě kvalitního astronomického dalekohledu s automatickým naváděním v hodnotě přes 10 000 Kč.

Tisková zpráva: 9. prosince 2019

Přechod Merkuru 11. 11. 2019

Vzácné nebeské představení v podobě planety Merkur, která projde přímo před slunečním diskem. Tento úkaz lze pozorovat pouze několikrát za století.

Tisková zpráva: 1. listopadu 2019

Mimořádné prodloužení úspěšné výstavy 50 let na Měsíci

Pro velký zájem je unikátní výstava, v rámci které se mohli návštěvníci Štefánikovy hvězdárny dotknout horniny z Měsíce mimořádně prodloužena až do 17. listopadu.

Tisková zpráva: 22. října 2019

Částečné zatmění Měsíce 16. 7. 2019

V úterý 16. července se ve večerních hodinách můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu – nastane částečné zatmění Měsíce.

Tisková zpráva: 9. července 2019

50 let od nejúžasnější události v dějinách lidstva.

Planetum, jako největší platforma svého druhu v ČR, připravilo u příležitosti 50. výročí přistání člověka na Měsíci světově unikátní výstavu. Štefánikova hvězdárna se tak stane jediným místem na světě, kde se můžete přímo dotknout měsíční horniny a v Planetárium Praha jako v jediném místě na světě uvidíte přistávací modul Apolla 11 i zevnitř!

Tisková zpráva: 31. května 2019

Vydejte se s vesmírnými sondami Voyager na putování za nekonečnem.

Od roku 1977 dvě kosmické sondy Voyager pracují, vysílají vědecká data a míří ke hvězdám. Chcete-li se o cestě věčných poutníků dozvědět více, vydejte se do pražského planetária na nový film Voyager – příběh věčného poutníka.
Premiéra se koná 17. května.

Tisková zpráva: 2. dubna 2019

Výstava Milan Rastislav Štefánik.

Od čtvrtka 4. dubna probíhá na Štefánikově hvězdárně výstava mapující život výjimečné osobnosti generála PhDr. Milana Rastislava Štefánika, všestranného vědce, astronoma, vojáka, diplomata, politika a spoluzakladatele československého státu, od jehož tragické smrti letos 4. května uplyne přesně 100 let.
Výstavu můžete shlédnout do konce května.

Tisková zpráva: 27. března 2019

Den hvězdáren a planetárií slavíme premiérou nové animované pohádky.

Odpoledne nadcházejícího Dne hvězdáren a planetárií, jehož první ročník připadl na pátek 15. března, bude na Štefánikově hvězdárně patřit hlavně dětem, pro které je v rámci mimořádně prodloužené otevírací doby připravena premiéra původní animované pohádky “O kouzelné pastelce – Ťulda a hvězdy”, kterou namluvil Viktor Preiss.

Tisková zpráva: 7. března 2019

Merkur na obzoru!

V těchto dnech máme jedinečnou šanci spatřit během jedné noci všech pět planet, jež byly známy již starověkým národům. Obvykle snadno pozorovatelné planety – Venuši, Mars, Jupiter a Saturn – doplňuje Merkur, nepolapitelný posel bohů.

Tisková zpráva: 28. února 2019

Zatmění Měsíce 21. 1. 2019

V pondělí 21. ledna časně ráno se nad našimi hlavami odehraje další z nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do zemského stínu – nastane úplné zatmění Měsíce.

Tisková zpráva: 15. ledna 2019

Premiéra nového filmu Horizon – za hranicí vesmíru.

Nejlepší film pro planetária od ledna v Planetáriu Praha.

Tisková zpráva: 10. ledna 2019

Jubilejní návštěvník Štefánikovy hvězdárny dostane astronomický dalekohled.

Štefánikova hvězdárna se již nyní před koncem roku raduje z rekordní sezóny a poprvé za dobu své existence útočí na překonání magické hranice padesátitisícové návštěvnosti! Padesátitisícého návštěvníka bude Štefánikova hvězdárna netrpělivě vyhlížet. Pro šťastného jubilanta je připravena prohlídka se speciální odměnou v podobě dárkového poukazu na návštěvu sesterské instituce platformy Planetum – Planetária Praha, a zejména pak skutečného astronomického dalekohledu!

Tisková zpráva: 17. prosince 2018

Premiéra nového pořadu Má vlast

Planetárium Praha uvádí u příležitosti oslav 100. výročí vzniku ČSR a v souvislosti se vznikem platformy Planetum, zastřešující tři pražské astronomické instituce, jedinečný program Má vlast. Jedná se o symfonickou hudbu Bedřicha Smetany v podání České filharmonie pod vedením Václava Neumanna, doprovázenou unikátní celooblohovou projekcí výjimečných scenérií natočených speciální technikou v české krajině.

Tisková zpráva: 7. listopadu 2018

Dotkněte se vesmíru s nohama na zemi!

Poznat lépe vesmír můžete ve filmech, které nově planetárium nabízí, dalekohledy na hvězdárnách na Petříně a v Ďáblicích můžete vesmír pozorovat přímo.

Tisková zpráva: 1. listopadu 2018

Jsme Planetum!

Štefánikova hvězdárna, Hvězdárna Ďáblice a Planetárium Praha – tři subjekty, které se nově stávají součástí jediné platformy jménem Planetum.

Tisková zpráva: 1. listopadu 2018