MENU

Rekonstrukce

Nejmodernější planetárium na světě

Planetárium Praha prochází největší rekonstrukcí dosud nevídaného rozsahu. Důvodem je výměna projekčního systému, jemuž skončila životnost.

Nahradí ho nejnovější technologie, která udělá z pražského planetária světovou špičku.

Pro celou modernizaci planetária byl klíčový výběr dodavatele nové LED technologie. Z rok trvajícího výběrového řízení nakonec vyšla vítězně americká firma Evans & Sutherland, jejíž prototyp planetária vyhověl náročným požadavkům mezinárodní hodnotící komise.

Celková částka rekonstrukce se vyšplhá až ke 300 milionů korun.

Otevření plánujeme na přelomu roku 2024/2025.

Sledujte nás, budeme vás o novinkách informovat.

Modernizace planetária

Technologie LED Dome bude v našem planetáriu disponovat až 45 miliony diod rozmístěnými po celé kopuli, což je celosvětový unikát.

Nikde na světě nenajdeme planetárium s tak velkým průměrem, jehož kopule je celá z LED diod.

Výhodami nového projekčního systému jsou:

  • životnost (až 25 let), vysoké rozlišení
  • mimořádný kontrast obrazu
  • nízké náklady na údržbu

Rekonstrukcí projde i celý sál, včetně jeviště a hlediště, rozvodů, vzduchotechniky a rekuperace odpadního tepla, které bude vytápět celou budovu, což je výborné ekologické řešení.

LED Dome technologie

  • průměr kopule 22 metrů
  • 45 300 000 diod
  • životnost až 25 let
  • vysoký kontrast a rozlišení obrazu

Co se aktuálně děje?

Podpis smlouvy

V úterý 9. ledna 2024 byla na Pražském hradě slavnostně podepsána smlouva o dodávce LED technologie zobrazovacího systému za 180 milionů korun mezi Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy a COO Evans & Sutherland, A Cosm Company.

Smlouvu podepsali ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D. a Chief Operations Officer & GM, Evans & Sutherland Kirk Johnson.

Timelapse: Rozebírání projekční kopule planetária (listopad 2023)

Prvním krokem k zavedení nové technologie je vyklizení sálu planetária. Dosavadní projekční systémy promítaly hvězdnou oblohu a vesmír na kopuli o průměru 23,5 m dlouhých 63 let.

Povrch kopule tvořilo přibližně 2 500 hliníkových plechů natřených bílou barvou. Kopule bude postupně rozebrána a nahrazena novou kopulí z LED panelů.

Součástí projekční kopule nebyla pouze plocha s děrovanými plechy, ale také samotná nosná konstrukce. Plechy pro projekci hvězd a vesmíru byly pomocí dřevěných rámů připevněny na speciální kostru z ocelových prutů smontovaných pomocí šroubů do systému trojúhelníků.

Rozebírání ocelové stavby bylo poměrně náročné fyzicky i časově – ručně povolit každý šroub a odmontovat ocelové pruty postupně po jednotlivých patrech. Lešení mnohokrát obkroužilo celý sál, než bylo vše z projekční kopule zcela rozebráno.

Navštivte hvězdárny

Štefánikova hvězdárna i Hvězdárna Ďáblice zůstávají v provozu.

Štefánikova hvězdárna

Objevujte noční oblohu, pozorujte a sněte.

Hvězdárna Ďáblice

Na skalnatém výběžku hvězdy i hory jako na dlani.