MENU

Anotace přednášek

Jaroslav Kousal: Pohony pro mezihvězdné lety – tipy a triky
Lodě s nadsvětelnými pohony zůstávají v říši fantazie. Je však znám alespoň nějaký princip pohonu, který by dokázal urychlit loď minimálně na trochu důstojný zlomek rychlosti světla? Přednáška o statutu quo fyzikálních pohonů, konceptech za hranicemi všedních experimentů a pokusech obelhat fyziku.

Jana Kvíderová, Michal Václavík: Mars – technika vs. biologie
Moderovaná beseda o hledání života na Marsu a překážkách, které čekají budoucí pilotované výpravy.

Jan Baštecký: Raketoplán nekončí, raketoplán trvá
Gagarin ukázal že je možno létat do kosmu. Raketoplán prokázal, že je možné létat tam opakovaně. Nástupci raketoplánu se snaží létat lépe, levněji a spolehlivěji.

Jana Kvíderová: Biostack – evropská biologická stopa na misích Apollo
Studium vlivu kosmického záření na pozemské organismy je jedním z hlavních směrů výzkumu kosmické biologie. Poslední mise programu Apollo, Apollo 16, Apollo 17 a Sojuz-Apollo, nesly biologické experimenty Biostack, na kterých se z velké části podíleli evropští vědci. Během experimentů byla měřena intenzita kosmického a ultrafialového záření a byly detekovány částice kosmického záření. Jejich vliv byl studován na širokém spektru pozemských organismů, které zahrnovaly bakteriofágy, bakterie, plísně, vyšší rostliny i bezobratlé živočichy. Tyto experimenty se staly základem pro budoucí výzkumy ESA v oblastech kosmické biologie a astrobiologie.

Michal Václavík: Kosmický alkohol, zbraně a další pikanterie
Heroické posádky kosmických lodí zkoumají vzdálené kouty naší Galaxie (některé se nebojí vydat se i dále) či svádějí nelítostné boje o planetární soustavy. Z jejich běžného života toho ve sci-fi filmech a seriálech mnoho nevidíme, a to málo je omezeno na údržbu lodí, jídlo či popíjení piva v lodním baru. Přednáška proto představí odlehčenou formou některé známé, ale i méně známe skutečnosti, se kterými se denně setkávají skutečné posádky kosmických lodí a stanic.