MENU

Částečné zatmění Slunce

Štefánikova hvězdárna + Hvězdárna Ďáblice
10. června 2021 od 11:30

Pozorování na hvězdárnách

Ve čtvrtek 10. června se v dopoledních hodinách můžeme těšit na další z řady nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane prstencové zatmění Slunce, které v našich zeměpisných šířkách bude viditelné jako částečné s maximální fází přibližně 0,17.

K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. V případě úplného zatmění je Slunce Měsícem zakryto zcela, v případě prstencového a částečného zatmění Měsíc zakrývá pouze část slunečního disku. Poněkud neobvyklé prstencové zatmění je pak možno pozorovat tehdy, když je Měsíc na své výstředné dráze dál od Země a pozorovateli se tedy jeví úhlově menší než Slunce.

První kontakt měsíčního kotouče se slunečním diskem bude pozorovatelný přibližně v 11 hodin a 42 minut. S přibývajícím časem bude zatmění výraznější, přičemž maximum úkazu nastává ve 12 hodin a 38 minut. Se slunečním kotoučem se Měsíc rozloučí ve 13 hodin a 35 minut. Uvedené časy jsou ve středoevropském letním čase a platí pro Prahu.

 

Pozorování je vhodné pro: širokou veřejnost

Místo: Štefánikova hvězdárna a Hvězdárna Ďáblice

Průběh zatmění: začátek zatmění nastane v  11:42, maximum úkazu 12:38, konec 13:35.

Obě hvězdárny budou 10. června mimořádně otevřeny již od 11:00.

Nezbytnou podmínkou pozorování je příznivé počasí.

Bezpečné pozorování Slunce

Úkaz bude pozorovatelný i pouhýma očima, ale pouze se speciálními brýlemi, neboť bez použití vhodných ochranných pomůcek se pozorovatel vystavuje nebezpečí vážného a trvalého poškození zraku!

Tyto brýle, určené přímo k pozorování zatmění, jsou k dostání ve všech střediscích Planetum nebo v našem e-shopu.

Brýle pro pozorování zatmění

Vzhledem k pravděpodobně přetrvávajícím vládním opatřením je třeba počítat s možnou omezenou kapacitou a tedy i délkou doby, kterou bude možno v kopuli strávit.