MENU

Chvilka s noční oblohou

Pozorování oblohy na YouTube

14. 5. Projekt Elona Muska a společnosti SpaceX rozvířil vášně mezi pozorovateli noční oblohy. V další Chvilce s noční oblohou naleznete odpovědi na vaše nejčastější dotazy: “Co jsou ty pohybující se tečky v sérii za sebou?”

28. 4. Jaro je pro alergiky nepříznivým obdobím. Astronomům se však otevírají nebesa bohatá na pozorování zajímavých vesmírných objektů. V tuto chvíli můžeme pozorovat ještě na obloze pospolu Měsíc, Venuši a hvězdu Aldebaran.

20. 4. Messierův katalog obsahuje přes 100 objektů hlubokého vesmíru. Dnes se podíváme na hvězdokupy. Konkrétně na trojici hvězdokup M36, M37 a M38.

14. 4. Nařiďte si budíky a pojďte pozorovat! Dnešní Chvilka s noční oblohou je ideální pro ranní ptáčata. Okolo 5. hodiny ranní můžete na obloze pozorovat Měsíc, který postupně prochází okolo tří planet.

12. 4. Zimní obloha se s námi loučí a s ní také bájný lovec Orion. V tomto nejvýraznějším souhvězdí zimní oblohy nalezneme místo, kde se rodí nové hvězdy. Lze vidět i pouhým okem a nachází se přímo uprostřed Orionova meče. A které to je?

10. 4. Na obloze můžeme pozorovat celou řadu objektů. Některé se ale pohybují, svítí či blikají a vzbuzují v nás dojem, že vidíme UFO. Jak ale UFO poznáme a jaká tělesa po obloze vlastně létají?

7. 4. Velikonoce se blíží a s nimi také první jarní úplněk. Čím bude tento úplněk zvláštní a proč je pro Velikonoce důležitý?

2. 4. Venuši v posledních týdnech pozorujeme na obloze jako Večernici. V pátek 3. 4. tato planeta bude přecházet před hvězdokupou Plejády, kterou česky nazýváme Kuřátka. Jak tuto známou hvězdokupu nazývají jiné národnosti?

28. 3. Zatímco na večerní obloze je v tuto dobu jasně pozorovatelná Venuše, brzy ráno velmi nízko nad obzorem pak můžeme vidět hned tři planety blízko sebe. A které? Pojďte se podívat s námi…

24. 3. Na večerní obloze v těchto dnech dominuje jasně zářící planeta Venuše. Pojďme se společně o tomto objektu dozvědět něco více…

Pokud by vás zajímalo, co se děje v těchto dnech v noci na obloze, mrkněte na náš YouTube, kde jsme pro vás pro tyto účely vytvořili novou sekci s názvem „Chvilka s noční oblohou“. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí o objektech, které jsou aktuálně pozorovatelné. Některá videa jsou zároveň doplněna živým vstupem z terénu.

Chvilka s noční oblohou