MENU

Říčany vykreslené Sluncem

Planetárium Praha
Volně přístupná

Výstava na terase

Na terase Planetária Praha si můžete prohlédnout výstavu solarografie „Říčany vykreslené Sluncem“.

Na přelomu let 2019 a 2020 vznikla v Říčanech série unikátních snímků zachycující město tak, jak jej na vlastní oči nikdy nemůžete spatřit. Jsou zvláštní i tím, že na nich nenajdete jediného člověka nebo automobil, ačkoliv zachycují ta nejrušnější místa. Zato na nich poznáte, jaké bylo tehdy počasí a uvidíte i veškeré „průchodySlunce, které se na obloze nad námi za tu dobu odehrály.

Zatímco malíř své dílo vytváří týdny i měsíce, fotografii většina z nás vnímá jako dílo okamžiku. Prostě stačí stisknout spoušť a je to. Obraz vznikne okamžitě. Představte si však snímky, které se exponují rok i déle. Celou tu dobu přitom není jisté, jestli se výsledek povede, nebo zda se ho autoři vůbec dočkají. Řeč je o takzvané solarografii – fotografické technice, která využívá všeobecně známý princip dírkové komory a právě Slunce (odtud název solarografie).

Autoři projektu Říčany vykreslené Sluncem: Solarografie - Maciej Zapiór, vědecký pracovník Astronomického ústavu v Ondřejově. Idea projektu, autor textu a spolupráce – Jan Kužník, publicista, zastupitel.

Široká veřejnost

V rámci otevírací doby Cosmocafé

Cosmocafé - terasa

Planetárium Praha

Výstava je volně přístupná v prostorách terasy Cosmocafé.

Solarografické snímky z celého světa najdete například na stránce spoluautora projektu:

Solarografie - analemma.pl