Štefánikova hvězdárna

Objevujte noční oblohu, pozorujte a sněte.
Strahovská 205
Praha 1, 118 00
Do odvolání zavřeno

Otevírací hodiny

Do odvolání ZAVŘENO

Proč hvězdárna na Petříně?

Hlavním cílem hvězdárny, jež byla pro veřejnost otevřena již 24. června 1928, je popularizace astronomie a příbuzných přírodních věd. Tím nejzajímavějším, co hvězdárna nabízí, jsou bezpochyby veřejná pozorování denní i noční oblohy velkými dalekohledy, jež probíhají za jasného počasí po celý rok. 

A co ještě?

Kromě pozorování je možné si prohlédnout přístrojové vybavení hvězdárny, stálou, astronomicky zaměřenou výstavu, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy, historické přístroje či muzeum meteoritů, kde je možno si na některé meteority sáhnout. V nabídce hvězdárny nechybí ani promítání pořadů pro malé i velké diváky nebo oblíbená sobotní odpoledne s interaktivními fyzikálními show.

Aktuální obloha

Na denní a noční obloze lze pozorovat dalekohledem, ale i pouhým okem zajímavé astronomické objekty a jevy.

KROUŽKY A KURZY

V lekcích klademe důraz na záživnou formu výkladu přiměřenou věku posluchačů, výklad je doplněn hrami a pokusy, nechybí ani exkurze či letní soustředění.

Dozvědět se více

PRONÁJEM PROSTOR

Nabízíme atraktivní a zároveň nezvyklý prostor pro pořádání různých akcí a setkání.

Dozvědět se více

ASTROBUS

Nabízíme možnost pozorování oblohy mobilní technikou dle vašeho přání.

Astrobus pro školy v přírodě

Astrobus pro letní tábory

Co nabízíme

 • Pozorování oblohy velkými dalekohledy.
 • Slunce, Měsíc, planety, hvězdokupy, mlhoviny...
 • Stálá astronomická expozice i tématické výstavy.
 • Projekce pořadů pro děti i dospělé.
 • Interaktivní exponáty, fyzikální pokusy, multimediální obsah.
 • Přednášky pro veřejnost.
 • Individuální prohlídky.
 • Pořady a prohlídky pro školy.
 • Astrobus pro školy v přírodě, dětské tábory i firemní akce.
 • Pronájem prostor.
 • Astronomický kurz pro dospělé i kroužek pro děti.
 • Astronomické přístroje, historie astronomie.

Projekce pořadů pro děti i dospělé

Expozice hvězdárny je přizpůsobena širokému věkovému a odbornému rozpětí návštěvníků, nebojte se nás navštívit i s malými dětmi. Stálá expozice a promítací sál mají bezbariérový přístup.

 • Typická doba prohlídky hvězdárny činí cca 45 až 60 min, v případě nočního pozorování se však může výrazně prodloužit.

Přednášky pro veřejnost

Pro větší organizované skupiny je možné sjednat individuální projekci pořadu spojenou s prohlídkou hvězdárny. Návštěva tak obsahuje pořad dle vlastního výběru, možnost diskuse s lektorem (profesionálním astronomem), návštěvu kopulí spojenou s pozorováním a prohlídku výstavy.

 • Závazné rezervace přijímáme v dostatečném předstihu na čísle 257 320 540.

Historie

1917

"Zřízení lidové observatoře astronomické v Praze, knihovny a čítárny, přístupné nejširším kruhům, šíření a popularisování výsledků moderní astronomie" byly hlavními cíli České astronomické společnosti, založené roku 1917.

1928

Společnost, sdružující zájemce o astronomii z nejširších vrstev obyvatelstva, dosáhla svého hlavního cíle - vybudování hvězdárny - až po jedenácti letech. Z finančních prostředků, poskytnutých pražským městem, byla nová hvězdárna vybudována v Petřínských sadech, při Hladové zdi vybudované v době panování Karla IV., na místě obecního domku č. 205. Slavnostní otevření hvězdárny pro členy Společnosti proběhlo 24. června 1928, veřejnosti byla zpřístupněna o rok později. Hvězdárna měla původně jen současnou "východní" kopuli, "hlavní" a "západní" kopule byly přistavěny v roce 1930.

 
1976
Současnou podobu získala hvězdárna při rozsáhlé rekonstrukci v polovině sedmdesátých let, po které byla znovuotevřena veřejnosti roku 1976. Od roku 1979 je Štefánikova hvězdárna součástí Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Kromě Štefánikovy hvězdárny a planetária v pražské Stromovce patří k HaP ještě menší hvězdárna v Praze 8 Ďáblicích.
2019
V současnosti je Štefánikova hvězdárna kulturním a odborným zařízením zaměřeným především na popularizaci astronomie a příbuzných přírodních věd. Tím nejzajímavějším, co hvězdárna může nabídnout, jsou bezpochyby veřejná pozorování denní i noční oblohy, probíhající za jasného počasí po celý rok. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Kromě pozorování je možné si prohlédnout přístrojové vybavení hvězdárny a stálou, astronomicky zaměřenou výstavu. Oblíbené jsou i popularizační přednášky z astronomie a kosmonautiky. K nejdůležitějším úkolům hvězdárny patří spolupráce se školami. Pracovníci hvězdárny připravují prakticky pro všechny věkové kategorie žáků a studentů pořady doplňující školní výuku. Součástí programů pro školy jsou i besedy s lektory, prohlídka přístrojového vybavení a za příznivého počasí pozorování Slunce.