MENU

Vesmírná zábava a vzdělání

Hrátky

Aktivity (nejen) na den dětí
Stáhnout předlohy planet + návod k úkolu C 16) Planetární stezka

Zahrajte si pexeso!

Pohádkové omalovánky

Hrátky s Aničkou a Nebešťánkem

Vystřihovánka – sonda Rosetta + Philae


Chvilka s noční oblohou

Pokud by vás zajímalo, co se děje v těchto dnech v noci na obloze, mrkněte na náš YouTube, kde jsme pro vás pro tyto účely vytvořili novou sekci s názvem „Chvilka s noční oblohou“. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí o objektech, které jsou aktuálně pozorovatelné. Videa jsou zároveň doplněna živým vstupem z terénu.

14. 5. Projekt Elona Muska a společnosti SpaceX rozvířil vášně mezi pozorovateli noční oblohy. V další Chvilce s noční oblohou naleznete odpovědi na vaše nejčastější dotazy: “Co jsou ty pohybující se tečky v sérii za sebou?”

28. 4. Jaro je pro alergiky nepříznivým obdobím. Astronomům se však otevírají nebesa bohatá na pozorování zajímavých vesmírných objektů. V tuto chvíli můžeme pozorovat ještě na obloze pospolu Měsíc, Venuši a hvězdu Aldebaran.

20. 4. Messierův katalog obsahuje přes 100 objektů hlubokého vesmíru. Dneska se podíváme na hvězdokupy. Konkrétně na trojici hvězdokup M36, M37 a M38.

14. 4. Nařiďte si budíky a pojďte pozorovat! Dnešní Chvilka s noční oblohou je ideální pro ranní ptáčata. Okolo 5. hodiny ranní můžete na obloze pozorovat Měsíc, který postupně prochází okolo tří planet.

12. 4. Zimní obloha se s námi loučí a s ní také bájný lovec Orion. V tomto nejvýraznějším souhvězdí zimní oblohy nalezneme místo, kde se rodí nové hvězdy. Lze vidět i pouhým okem a nachází se přímo uprostřed Orionova meče. A které to je?

10. 4. Na obloze můžeme pozorovat celou řadu objektů. Některé se ale pohybují, svítí či blikají a vzbuzují v nás dojem, že vidíme UFO. Jak ale UFO poznáme a jaká tělesa po obloze vlastně létají?

2. 4. Venuši v posledních týdnech pozorujeme na obloze jako Večernici. 3. 4. tato planeta bude přecházet před hvězdokupou Plejády, kterou česky nazýváme Kuřátka. Jak tuto známou hvězdokupu nazývají jiné národnosti?

28. 3. Zatímco na večerní obloze je v tuto dobu jasně pozorovatelná Venuše, brzy ráno velmi nízko nad obzorem pak můžeme vidět hned tři planety blízko sebe. A které? Pojďte se podívat s námi…

24. 3. Na večerní obloze v těchto dnech dominuje jasně zářící planeta Venuše. Pojďme se společně o tomto objektu dozvědět něco více…

Chvilka s noční oblohou


Výukové pořady

Na výlet do vesmíru
Pořad “Na výlet do vesmíru” pokrývá základní znalosti o vesmíru pro žáky 1. stupně ZŠ. Dětem při vesmírné hře pomáhá veselý kosmický cestovatel, který jim poskytuje základní informace o Sluneční soustavě, hvězdách, hvězdokupách, mlhovinách i vzdálených galaxiích.

Jak se dělá kometa + Cesta za kometou – pohádka s pokusy
V experimentální show „Jak se dělá kometa” se dozvíte, z čeho se komety skládají a jak si je jednoduchým způsobem můžete vyrobit doma. Co je to suchý led a k jakým pokusům se dá využít?
Animovaný film „Cesta za kometou” vypráví dobrodružný příběh Rosetty a Philaeho, kteří se vydali na dalekou cestu ke kometě Churyumov Gerasimeko.


On-line přednášky

I když vám současná situace nedovoluje účastnit se přednášek, na našem YouTube kanálu v sekci „přednášky“ jich můžete několik zhlédnout.

Přednášky na YouTube


Pracovní listy

Pro procvičení znalostí nejen o vesmíru si můžete stáhnout naše pracovní listy. Vážou se sice k jednotlivým pořadům, avšak informace v nich nikoliv, a proto vám skutečnost, že jste pořad u nás (zatím) neviděli, nebrání v tom si tento „testík“ také udělat.

Pracovní listy pro mateřské školy

Pracovní listy pro první stupeň základní školy

Pracovní listy pro druhý stupeň základní školy

Pracovní listy pro střední školy