MENU

Cvičení z astronomie 2023/2024

Veškeré materiály k aktuálním cvičením z astronimie a podrobnější informace k tematickým přednáškám.

Cvičení probíhají v sálu Štefánikovy hvězdárny od 18:00.
Přednášky probíhají v sálu Štefánikovy hvězdárny od 18:30.

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
Pulzary na lovu gravitačních vln

Mrg. Pavel Gabzbyl
Průvodce po Měsíci

Mgr. Jakub Rozehnal, Ph.D.
Konec všeho

Ve výzkumu vzniku vesmíru jsme za posledních 100 let notně pokročili. Mezi nejdůežitější objevy lze zařadit i zjištění, že vesmír má nejen svůj počátek, ale také konec. Jaké jsou možné scénáře zániku vesmíru si povíme v optimistickém výletu světlem kvantové mechaniky, kosmologie a teorie strun až k samotnému finále dějin vesmíru.

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
O věcech neobyčejně obyčejných

Přednáška o tom, že fyzikální jevy jsou stejné jak v našem domově, tak ve vesmíru. Série krátkých zamyšlení nad jevy, které kažodenně potkáváme a an netušíme, jak hluboce souvisí s astronomií. Povíme si, jaká kouzla se dají dělat s obyčejnou vodní kapkou, co je to var a jak souvisí s astronimií, jak souvísí šálek čaje s Machovým principem nebo co má zrcadlo společného s částicovou fyzkou.

Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.
O misi DART a české účasti na ní

Sonda DART v září 2022 úmyslným nárazem do měsíce Dimorphos změnlajeho dráhu okolo planetky Didymos. Na tom, že se to vůbec podařilo, a také na analýzách měření získaných po nárazu, má významný podíl i pár astronomů z Ondřejova.

Mgr. Jakub Haloda, Ph.D.
Planetka Vesta

Zpracování dat ze sondy Dawn přineslo nové poznatky umožňující zrekonstruovat genezi a vývoj planetky Vesta. Čím se Vesta liší od ostatích planetek? Probíhala na Vestě v minulosti vulkanická činnost? Jak do znalosti o vývoji této planetky přispšl výzkum meteorů?

Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.
Díra sem, díra tam

Ty tam jsou doby, v níž jsme černé díry vnímali jako cosi mimořádného. Dnes rutinně pozorujeme hvězdné černé díry, galaktické černé díry i díry středních hmotností. Vydejme se na cestu za monstry, nad jejichž vlastnostmi se přece jen i dnes tají dech.

RNDr. Michal Sobotka, DrSc.
Co víme a nevíme o slunečních skvrnách

Sluneční skvrny jsou nejdéle pozorovaným projevem činnosti Slunce. Jejich počet se periodicky mění s časem a chrakterizuje cykly sluneční aktivity. Jak skvrny vznikají a jakou mají strukturu? Jak vypadá jejich magnetické pole? Čím se liší umbra a penumbra? A dá se skvrna vytvořit v počítači nemurickou simulací?

Mrg. Pavel Gabzbyl
Je Pluto planetkou

Proč astronomové vyškrtli Pluto ze seznamu planet? Co je Pluto zač? A kolik je vlastně planet? Zdánlivě jednoduché otázky nás přivedou k zajímavým souvislostem týkajících se nejed naší Sluneční soustavy, ale rovnou celého vesmíru.