MENU

Vesmírné události roku 2021

Kromě zajímavých seskupení planet s Měsícem, vydatných meteorických rojů a dvou superúplňků se v roce 2021 můžeme po několikaleté přestávce těšit na zatmění Slunce, které od nás bude pozorovatelné jako částečné.

Zatmění Slunce 10. června 2021 – poprvé u nás po šesti letech

Červnové zatmění Slunce bude jako prstencové viditelné v Kanadě, Grónsku a v polárních oblastech. U nás budeme moci toto zatmění pozorovat jako částečné v poledních hodinách, takže Slunce bude na obloze vysoko nad jihem.

Zatmění pro nás začne v 11:44 středoevropského letního času (SELČ), kdy se temný kotouč Měsíce v novu začne nasouvat před sluneční disk, a skončí ve 13:36 SELČ. V maximální fázi, která nastane ve 12:39 SELČ, bude zakryta necelá pětina průměru slunečního kotouče (17 %).

Průběh částečného zatmění Slunce 10. 6. 2021 v České republice. Uvedené časy jsou v SEČ, údaje v SELČ získáme přičtením jedné hodiny.
(Hvězdářská ročenka 2021
)

Během sledování částečného zatmění Slunce je třeba si chránit zrak speciálními brýlemi či filtry pro pozorování Slunce, které zeslabí viditelné světlo až o 99,999 % a zablokují pro oči nebezpečné ultrafialové a infračervené záření. Ještě větší pozor je třeba dávat při pozorování dalekohledem. Bezpečné sledování úkazu bude možné na hvězdárnách.

Poslední zatmění Slunce na našem území bylo pozorovatelné v březnu 2015, bylo také částečné a tehdy bylo zakryto 74 % průměru slunečního kotouče.

Příští zatmění Slunce uvidíme jako částečné v roce 2022 (bude zakryto 42 % průměru Slunce). Pokud jde o úplné zatmění Slunce, to bylo na našem území naposledy vidět 12. května 1706 a další nastane 7. října 2135.

Jarní superúplňky a zatmění Měsíce

O superúplňku se mluví v situaci, kdy se sejdou dvě okolnosti najednou: Měsíc je v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíž, v tzv. přízemí. Je pak zhruba o desetinu průměru větší a svítí více.

V roce 2021 se k superúplňku přiblížíme dvakrát. Dne 27. 4. 2021 Měsíc dosáhne úplňku v 5:32 SELČ, o necelých jedenáct hodin později se ocitne v přízemí (357 373 km).  O měsíc později se situace obrátí – Měsíc 26. 5. 2021 nejprve projde přízemím (357 314 km) okolo 4. hodiny ranní, úplněk pak nastane ve 13:13 SELČ, o 9 hodin později.

Porovnání velikosti Měsíce (Astro.cz/Lukáš Veselý/Petr Sobotka)

V dubnu i květnu ale nastává nejlepší kombinace vzdálenosti Měsíce od Země a úplňku pod naším obzorem.

Stejně tak pod naším obzorem proběhne při květnovém superúplňku, tedy 26. 5. 2021, zatmění Měsíce. To bude jako úplné pozorovatelné v Tichém oceánu, v Austrálii a v Antarktidě. Měsíc při tomto zatmění projde jen okrajem zemského stínu, takže úplná fáze bude trvat maximálně 14,5 minuty. Žádná část tohoto zatmění nebude pozorovatelná od nás.

Planety na naší obloze v roce 2021

Mars najdeme až do druhé poloviny jara na večerní obloze. Po výrazné opozici v roce 2020 se červená planeta postupně vzdaluje od Země a slábne. Na konci června období viditelnosti Marsu končí.

Obří planety Jupiter a Saturn budeme moci pozorovat od července do prosince, tedy ve druhé polovině roku. V srpnu budou na obloze po celou noc, protože obě planety projdou opozicí se Sluncem.

Venuši najdeme jako Večernici na večerním nebi v říjnu a listopadu ve společnosti Jupiteru a Saturnu.

Vzdálenost Venuše od Marsu při konjunkci 13. července 2021 v porovnání s průměrem Měsíce – ilustrační obrázek, Měsíc při konjunkci v tak těsné blízkosti u planet nebude. (Astro.cz/Stellarium/Petr Sobotka)

Spolu s Měsícem vytvářejí planety na obloze na pohled pozoruhodná seskupení. Mezi ta nejzajímavější v roce 2021 patří setkání Měsíce s Merkurem, Venuší a Marsem mezi 13. a 15. květnem večer na severozápadě a poté od 8. do 12. listopadu seskupení Měsíce, Venuše, Jupiteru a Saturnu. Podobné setkání se zopakuje mezi 6. a 9. prosincem.

Pohyb Měsíce mezi planetami v listopadu 2021 (Astro.cz/Stellarium/Lukáš Veselý)

Třikrát budou padat hvězdy

Meteory nebo také létavice či lidově „padající hvězdy“ jsou světelné záblesky vznikající ve vzduchu při průletu malých prachových zrnek, jejichž zdrojem bývají komety. Často se objevují v tzv. rojích v době, kdy Země kříží dráhu některé z komet a střetává se s materiálem, který se z komety uvolnil v minulosti. Astronomové sledují desítky meteorických rojů, výrazné budou v letošním roce tři.

Prvním jsou Kvadrantidy, jejichž maximum připadá na 3. ledna 2021. Tyto meteory zdánlivě vylétají z místa (radiantu), které se nachází v již zaniklém souhvězdí Zedního kvadrantu (dnes tato oblast náleží do souhvězdí Pastýře). Na začátku ledna ruší pozorování meteorů jasný Měsíc krátce po úplňku, ale po setmění můžeme očekávat dlouhé meteory ve směru od severu.

Nejslavnějším z meteorických rojů jsou Perseidy. Zvýšenou aktivitu můžeme sledovat přibližně od 10. do 15. srpna, maximum v roce 2021 astronomové předpovídají na 12. srpen okolo 22. hodiny letního času. V době maxima právě zapadá srpek Měsíce, takže v místech s temnou oblohou budeme mít vynikající podmínky na pozorování a budeme moci zaznamenat až 110 meteorů za hodinu.

Velmi vydatným rojem jsou Geminidy, které vylétají ze souhvězdí Blíženců (latinsky Gemini). Jejich maximum očekáváme 14. prosince 2021 okolo osmé hodiny ranní. Nad ránem slibuje bezměsíčná noc ideální podmínky pro pozorování až 150 meteorů za hodinu.

Na pozorování meteorů není třeba dalekohledu ani jiných přístrojů, stačí vyhledat místo, kde neruší umělé zdroje světelného znečištění a kde je dobrý výhled na co největší část oblohy. Meteory se objevují prakticky na celé obloze, nemusíme tedy sledovat jen oblast v okolí radiantu.

V roce 2021 budou na obloze k vidění i další zajímavé úkazy. Podrobnosti se dočtete v článku, který vznikl ve spolupráci České astronomické společnosti a Planetum.

Výročí prvního letu člověka do vesmíru

Mezi významné vesmírné události můžeme počítat i 60. výročí letu prvního člověka do vesmíru. Jurij Gagarin 12. dubna 1961 v kosmické lodi Vostok 1 jedenkrát obletěl Zemi. Ve výroční datum se u nás i ve světě koná „Gagarinova noc“ – řada akcí popularizujících historii letů do vesmíru i současnou kosmonautiku. V Planetáriu Praha je vystaven model přistávací kabiny lodi Vostok ve skutečné velikosti. Návštěvníci si jej budou moci prohlédnout i zevnitř.

Ostře sledované kosmické mise

Planetární geologové pak netrpělivě očekávají 18. únor 2021, kdy na Marsu do kráteru Jezero přistane sonda Perseverance, která bude pátrat nejen po přítomnosti vody v minulosti, ale také po případných fosilních stopách dávného mikrobiálního života na Marsu.

James Webb Space Telescope (JWST) – kresba (ESA)

Ještě netrpělivěji čekají astronomové na vynesení Webbova kosmického teleskopu (James Webb Space Telescope; JWST) do vesmíru. Projekt dalekohledu se segmentovým zrcadlem tvořeným osmnácti šestiúhelníky, jejichž celková odrazná plocha bude odpovídat kruhovému zrcadlu o průměru téměř 6,5 m, se zrodil už na konci devadesátých let minulého století. Série odkladů vedená především snahou vyhnout se technické chybě, kterou by ve vzdálenosti 1,5 milionů kilometrů od Země, kde bude nová vesmírná observatoř pracovat, prakticky nešlo opravit, odsunula vynesení Webbova teleskopu až na rok 2021.

Do vesmíru má teleskop vyrobený ve spolupráci NASA a ESA vynést 31. října 2021 evropská raketa Ariane 5 z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Cena za vývoj a výrobu JWST přesáhla 10 miliard dolarů.

Jan Veselý, Planetum

Pavel Suchan, Česká astronomická společnost