MENU

Pojď hacknout exoplanetu!

Svoláváme všechny vesmírné detektivy ve věku od 11 do 19 let!

Máme tu případ dvou záhadných exoplanet a potřebovali bychom píchnout s vyšetřováním. V rámci hackathonu byste měli přijít na to, jak prozkoumat jednu z nich pomocí dat z vědecké družice. Stanete se tak vůbec prvními exoplanetárními detektivy Evropské kosmické agentury. Jestli chcete vědět více, koukněte na video níže.

Jak se přihlásit?

Vytvořte tým minimálně dvou, ideálně čtyř, osob a přihlaste se. Stačí poslat mail na exoplanets@planetum.cz, ve kterém uveďte název vašeho týmu, jména a věk členů a kontaktní mail.

Na ten vám pošleme pozvánku na seznamovací online přednášku, kde se dozvíte spoustu informací o exoplanetách, jejich měření a o vašem budoucím úkolu. Během této online přednášky se také budete moci na cokoliv zeptat.

Co vás tedy čeká?

1) Online seznamovací přednáška, která proběhne v úterý 4. dubna.

2) Pozorování na hvězdárnách zaměřené na exoplanety. Na kterých a kdy se dozvíte na seznamovací přednášce. Pozorování není povinné, je to spíše odměna za účast.

3) Poslední a nejdůležitější akcí je samotný hackathon, který proběhne v sobotu 13. května.

Během hackatonu vám poskytneme data a vaším úkolem bude tato data rozluštit a zpracovat. Se znalostmi a dovednostmi nabitými z předchozích akcí nepochybujeme, že jako tým úkol splníte a záhadu exoplanety vyřešíte. Hackathon proběhne fyzicky na několika hvězdárnách po celé České republice. Pokud byste se na žádnou nemohli dopravit, bude možné jej absolvovat i online.

Co dál?

O výsledku vašeho vyšetřování sepíšete krátkou zprávu, kterou přeložíme do angličtiny a pošleme do ESA. Pokud vaše práce bude shledána jako jedna z nejlepších, můžete se těšit na dárkový balíček přímo z ESA. Vítězný tým dokonce dostane možnost online živého povídání s nositelem Nobelovy ceny za astronomii Didierem Quelozem nebo s vedoucí projektu družice CHEOPS, astrofyzičkou Kate Isaak. Už teď jsou zvědaví, jakými otázkami je překvapíte.

Chcete si přečíst víc?

Koukněte na oficiální stránky ESA!