MENU

Mlhoviny

Obrazy z hlubin vesmíru

Unikátní galerie podsvícených obrazů z hlubin vesmíru v Simulatoriu – místě zábavy a oddechu.

Na noční obloze se nachází mnoho vesmírných objektů, které pouhým okem uvidíme jako mlhavé obláčky a nebo je neuvidíme vůbec. Až fotografie nám ukáže, jak pestré a zajímavě tvarované tyto vesmírné objekty jsou.

V našem Simulatoriu si můžete prohlédnout sedm velkoformátových podsvícených obrazů z hlubin vesmíru pořízených Hubblovým vesmírným dalekohledem (HST). Další dva obrazy najdete na přístupovém schodišti v expozici v Planetáriu Praha.

Všechny zobrazené mlhoviny patří do naší Galaxie, v přehledu jsou seřazeny podle vzdálenosti od Země.

mlhovina HELIX

Mlhovina Helix patří mezi tzv. planetární mlhoviny. Uprostřed objektu se nachází bílý trpaslík – zbytek po explozi hvězdy podobné Slunci. Odhozená plynná obálka pohlcuje záření bílého trpaslíka a díky tomu svítí ve viditelném oboru.

Mlhovina je největší planetární mlhovina, v malém dalekohledu jí můžeme pozorovat jako malý obláček v souhvězdí Vodnáře.

Vzdálenost od Země: 450 světelných roků

NASA, ESA, C.R. O’Dell (Vanderbilt University), and M. Meixner, P. McCullough, and G. Bacon (Space Telescope Science Institute)


mlhovina M42 v Orionu

V souhvězdí lovce Oriona můžeme i pouhým okem zahlédnout klenot zimní oblohy – mlhovinu označovanou M42.

Patří mezi poměrně jasné objekty noční oblohy, v dalekohledu nám připomíná svým tvarem rozevřená křídla motýla. Je oblíbeným fotografickým cílem nejen začínajících astronomů – astrofotografů.

Mlhovina M42 obsahuje velké množství plynných oblaků, ve kterých se rodí nové hvězdy – je tzv. hvězdnou porodnicí. Mlhovina je na vesmírné poměry blízko k Zemi, a proto ji můžeme celkem dobře pozorovat, nejen pomocí Hubblova dalekohledu.

Vzdálenost od Země: 1 600 světelných roků

NASA, ESA, M. Robberto (Space Telescope Science Institute/ESA) and the Hubble Space Telescope Orion Treasury Project Team


mlhovina LAGUNA

V souhvězdí Střelce můžeme za temné noci spatřit pouhým okem mlhovinu Laguna.

V oblacích plynu vznikají nové hvězdy a zárodky planet.

Vzdálenost od Země: 4 100 světelných roků

NASA, ESA, STScI


PILÍŘE STVOŘENÍ v Orlí mlhovině

“Pilíře stvoření” jsou částí Orlí mlhoviny – velkého komplexu oblaků plynu a prachu v souhvězdí Štítu. Vytvarovalo je záření a hvězdný vítr blízkých hmotných hvězd. Uvnitř sloupů vznikají nové hvězdy.

Ikonickou fotografii pořídil Hubblův dalekohled ve viditelném světle.

Vzdálenost od Země: 6 500 světelných roků

NASA, ESA/Hubble and the Hubble Heritage Team

Na slavnou fotografii z Hubblova dalekohledu navázala fotografie pořízená Webbovým dalekohledem.

“Pilíře stvoření” v Orlí mlhovině v souhvězdí Hada zachytil Webbův dalekohled v infračerveném záření, pro které jsou oblaka plynu a prachu průhledná. Díky tomu na fotografii vidíme právě zrozené hvězdy ukryté uvnitř pilířů.

NASA, ESA, CSA, STScI (James Webb Telescope) Joseph DePasquale (STScI), Anton M. Koekemoer (STScI), Alyssa Pagan (STScI)


mlhovina BUBLINA

Mlhovina svým tvarem připomíná vzruchovou bublinu ve vodě jejíž hvězdný vítr a záření okolní plyn odfukuje do tvaru bubliny o průměru sedmi světelných roků.

Mlhovina se nachází v souhvězdí Kassiopeji. Krásný tvar mlhoviny odhalí až velké dalekohledy.

Vzdálenost od Země: 7 860 světelných roků

NASA, ESA, Hubble Heritage Team


mlhovina CARINA

Na jižní obloze v souhvězdí Lodního kýlu (latinsky Carina) se nachází rozsáhlý komplex mlhovin – oblaků plynu a prachu v nichž na mnoha místech vznikají nové hvězdy.

Detaily této mlhoviny, které Hubblův dalekohled zachytil v extrémně velkém rozlišení, si můžete prohlédnout na největším obraze.

Zajímavým objektem je hvězda Eta Carinae, o níž se předpokládá, že brzy zanikne jako
supernova.

Vzdálenost od Země: 7 500 světelných roků

NASA, ESA, N. Smith (University of California, Berkeley), and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

TAJEMNÁ HORA v mlhovině Carina

Tmavá oblaka prachu v mlhovině Carina jsou osvícena jasnými hvězdami. Oblaka na snímku vypadají, že jsou poměrně hustá, ve skutečnosti jsou řidší než vzduch.

NASA, ESA and M. Livio and the Hubble 20th Anniversary Team (STScI)


hvězdokupa WESTERLUND 2

Hvězdokupa Westerlund 2 obklopená mlhovinou, z níž se zrodila, obsahuje velmi hmotné a velmi zářivé mladé horké hvězdy. U některých ze tří tisíc čerstvě narozených hvězd jsou pozorovány i protoplanetární disky.

Snímek Westerlundu 2 byl NASA vybrán jako nejhezčí snímek pořízení Hubblovým dalekohledem.

Vzdálenost od Země: 20 000 světelných roků

NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), A. Nota (ESA/STScI), and the Westerlund 2 Science Team