MENU

Mapa noční oblohy

LEDEN 2022

Mapka odpovídá času pozorování v polovině měsíce v 19 hodin (SEČ).

Měsíc

Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na večerní obloze v otevírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 6. do 18. ledna.

Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 9. ledna, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 18. ledna), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Planety

Na večerní obloze bude možno v první polovině otevírací nad jihozápadním obzorem pozorovat planetu Jupiter.

Zajímavé objekty

Zimní obloha nám nabízí velké množství zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Jsou to dvojhvězdy a vícenásobné soustavy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie.

Z dvojhvězd je to např. Castor ze souhvězdí Blíženců. Dále můžeme pozorovat čtyřnásobnou soustavu Trapez v souhvězdí Orion, která je obklopena známou mlhovinou viditelnou i pouhým okem. Ozdobou zimní oblohy je hvězdokupa Plejády nacházející se v souhvězdí Býka.

Jedna z nejbližších galaxií, vzdálená od nás více než dva miliony světelných roků, leží v souhvězdí Andromedy. Na hvězdných mapách ji najdeme pod označením M31 a za dobrých podmínek je pozorovatelná též pouhým okem nebo malým triedrem.

Obloha Úkazy na obloze Slunce a Měsíc