MENU

Mapa noční oblohy

ČERVENEC 2022

Mapka odpovídá času pozorování v polovině měsíce ve 22 hodin (SELČ).

Měsíc

Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na červencové večerní obloze pozorovat přibližně od 2. do 12. července. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 7. července, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 13. července), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Planety

Na večerní obloze bude možno od konce měsíce července pozorovat planetu Saturn, na konci měsíce srpna se k ní přidá i planeta Jupiter.

Zajímavé objekty

Na červencové obloze můžeme najít dostatek zajímavých objektů hvězdného vesmíru, jež lze pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Zajímavými objekty jsou například dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě nebo Epsilon v Lyře. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula a Štítu, kde najdeme zástupce obou typů – hvězdokupu kulovou s označením M13 a hvězdokupu otevřenou s označením M11. Dalším zajímavým objektem je prstencová mlhovina M57 v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie M81 a M82 můžeme vyhledat ve Velké medvědici.

Obloha Úkazy na obloze Slunce a Měsíc