MENU

Mapa noční oblohy

ŘÍJEN 2023

Mapka odpovídá času pozorování v polovině měsíce přibližně ve 20 hodin SELČ.

Měsíc

Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na večerní obloze v otevírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 20. října do konce měsíce.

Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 22. října, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 28. října), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

V sobotu večer 28. října nastává částečné zatmění Měsíce, které je u nás viditelné v celém svém průběhu. Začátek částečného zatmění nastává v 21:35 SELČ, maximální fáze zatmění v 22:14 SELČ a konec částečného zatmění v 22:52 SELČ.

Štefánikova hvězdárna a Hvězdárna Ďáblice budou mít pro zájemce o pozorování zatmění Měsíce otevřeno mimořádně až do 23:30.

Planety

Na říjnové večerní obloze bude možno pozorovat planetu Saturn, zhruba v polovině měsíce ji doplní planeta Jupiter.

PlanetaViditelnost
Merkurpočátkem měsíce ráno nízko nad V obzorem
Venušeráno vysoko nad V a JV obzorem
Marsnepozorovatelný
Jupiterpo celou noc
Saturnpo většinu noci kromě rána
Uranpo celou noc
Neptunpo většinu noci kromě rána

Zajímavé objekty

Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Z dvojhvězd je to např. Albireo ze souhvězdí Labutě. Na kulovou hvězdokupu s označením M15 se můžeme podívat do souhvězdí Pegasa.

Dalším zajímavým objektem je Prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry, kterou v dalekohledu vidíme skutečně jako malý prstýnek. V říjnu je již dobře pozorovatelná galaxie M31 v souhvězdí Andromedy. K pozorování hvězdokup, mlhovin a galaxií jsou vhodné bezměsíčné noci, kdy neruší světlo Měsíce.

Slunce

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.

Obloha Úkazy na obloze Slunce a Měsíc