MENU

Mapa noční oblohy

ČERVENEC A SRPEN 2024

Mapka odpovídá času pozorování v polovině měsíce přibližně ve 22 hodin SELČ.

Měsíc

Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na červencové večerní obloze pozorovat přibližně od 9. do 19. července.

Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 13. července, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 21. července), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

V srpnu pak je pro pozorování Měsíce vhodné období od 12. do 20. srpna. První čtvrt nastává 12. srpna, úplněk 19. srpna.

Planety

Na červencové večerní obloze nejsou v otvírací době hvězdárny viditelné žádné planety.

PlanetaViditelnost
Merkurnepozorovatelný
Venušenepozorovatelná
Marsráno nad V obzorem
Jupiterráno nad V obzorem
Saturnve druhé polovině noci
Uranráno nad V obzorem
Neptunve druhé polovině noci

Na počátku srpna bude těsně před koncem otevírací doby možné pozorovat planetu Saturn, její viditelnost se bude v průběhu měsíce zlepšovat a na konci srpna bude pozorovatelná již téměř po celou večerní otevírací dobu.

PlanetaViditelnost
Merkurnepozorovatelný
Venušenepozorovatelná
Marsve druhé polovině noci
Jupiterve druhé polovině noci
Saturnpo většinu noci kromě večera
Uranve druhé polovině noci
Neptunpo většinu noci kromě večera

Zajímavé objekty

Na červencové a srpnové obloze můžeme najít dostatek zajímavých objektů hvězdného vesmíru, jež lze pozorovat zejména za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší pozorování. Zajímavými objekty jsou například dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě nebo Epsilon v Lyře.

Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula a Štítu, kde najdeme zástupce obou typů – hvězdokupu kulovou s označením M13 a hvězdokupu otevřenou s označením M11. Dalším zajímavým objektem je prstencová mlhovina M57 v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie M81 a M82 můžeme vyhledat ve Velké medvědici.

Slunce

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.

Obloha Úkazy na obloze Slunce a Měsíc