MENU

Mapa noční oblohy

BŘEZEN 2023

Mapka odpovídá času pozorování v polovině měsíce ve 22 hodin (SELČ).

Měsíc

Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na večerní obloze v otevírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 1. do 7. března a pak od 24. března do konce měsíce.

Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 29. března, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 7. března), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Planety

Na večerní obloze bude možno pozorovat planetu Mars, v první polovině měsíce též planetu Jupiter a v druhé polovině měsíce planetu Venuši.

1. a 2. března bude možno v mimořádně rozšířené otevírací době pozorovat setkání těchto dvou nejjasnějších planet oblohy.

PlanetaViditelnost
Merkurkoncem měsíce večer nízko nad Z obzorem
Venuševečer vysoko nad Z obzorem
Marspo většinu noci kromě rána
Jupiterna večerní obloze během měsíce postupně klesá k Z obzoru
Saturnnepozorovatelný
Uranvečer vysoko nad Z obzorem
Neptunnepozorovatelný

Zajímavé objekty

V březnu je na večerní obloze mnoho zajímavých objektů hvězdného vesmíru. Z dvojhvězd je to například gama ze souhvězdí Lva, Castor z Blíženců nebo gama ze souhvězdí Andromedy.

K nejzajímavějším objektům patří hvězdokupa Plejády v souhvězdí Býka, další hvězdokupy v souhvězdích Raka a Blíženců a Velká mlhovina v Orionu.

Slunce

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.

Obloha Úkazy na obloze Slunce a Měsíc