MENU

Mapa noční oblohy

PROSINEC 2022

Mapka odpovídá času pozorování v polovině měsíce ve 22 hodin (SELČ).

Měsíc

Našeho nejbližšího kosmického souseda lze na večerní obloze v otevírací době hvězdárny pozorovat přibližně od 1. do 9. prosince a pak od 27. do 30. prosince. Nejlepší pozorovací podmínky jsou hned na počátku měsíce a kolem 30. prosince, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (na tzv. terminátoru) vrhají povrchové útvary zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 8. prosince), vynikne plastičnost měsíčního povrchu.

Planety

Na prosincové večerní obloze bude možno pozorovat planety Mars, Jupiter a Saturn.

planetaviditelnost
Merkurve druhé polovině měsíce večer nízko nad jihozápadním obzorem
Venušena konci měsíce večer nízko nad jihozápadním obzorem
Marspo celou noc
Jupiterv první polovině noci
Saturnvečer vysoko nad jihozápadním obzorem
Uranpo většinu noci kromě rána
Neptunvečer nad jihozápadním obzorem

Zajímavé objekty

Z objektů hvězdného vesmíru lze pozorovat dvojhvězdy, hvězdokupy, mlhoviny i galaxie. Ty posledně jmenované pak zejména za bezměsíčných nocí, kdy neruší světlo Měsíce.

Nejznámější z nich je galaxie M31 v souhvězdí Andromedy, která je od nás vzdálená přes dva miliony světelných roků.

Z dvojhvězd je zajímavý pohled na Alamak ze souhvězdí Andromedy. Kulovou hvězdokupu M15 můžeme najít v souhvězdí Pegasa a na otevřené hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Býka a Persea. Krásný pohled malým dalekohledem je zejména na hvězdokupu Plejády (Kuřátka) v Býku, která je dobře viditelná i pouhým okem.

Slunce

Na denní obloze lze sledovat Slunce. Dalekohledem, který odcloní větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce pozorovatelné sluneční skvrny, speciální chromosférický dalekohled pak odhalí sluneční protuberance.

Obloha Úkazy na obloze Slunce a Měsíc